بررسی ریشه نام پول های مختلف دنیا

بررسی ریشه نام پول های مختلف دنیا


با وجود واحد های مختلف و همچنین پول های مختلف در دنیا نام اکثر آنها به گوش ما رسیده است. دلار، ریال، ین، روپیه، یورو و دیگر واحد های پول که در هر منطقه جغرافیایی معروف و مورد استفاده هستند. ما زمان اهمیت پول دیگر کشورها را درک می کنیم که بخواهیم به آن کشور سفر کنیم و نیاز به استفاده از آن پول را داشته باشیم. اما بد نیست قبل از سفر کردن به کشورهای مختلف با نام پول آنها بیشتر آشنا شویم. حتما برای شما هم جالب است تا بدانید ریشه نام پول ها از کجا آمده است. پس با ما همراه باشید.

دلار

از جمله معتبرترین پول های دنیا که نام آن برگرفته از کلمه‌ی "thaler" می باشد که به سکه ای بزرگ و قدیمی در آلمان می گفتند که پس از  گذشت زمان تغییر کرده و به کلمه‌ی دلار مبدل شده است.

یورو

یورو واحد پولی است که در سال ۱۹۹۹ به وجود آمد و نام آن به همان صورت که از ظاهرش پیداست از کلمه اروپا گرفته شده است.  یورو را عده ای از محققان کشور اسپانیا پیشنهاد کردند که توسط اعضای اتحادیه اروپا تایید شد. 

پوند

پوند واحد پول انگلستان است که ریشه آن از کلمه پوندوس که یک کلمه لاتین است و معنای وزن را دارد بدست آمده گرفته شده است. در حقیقت اگر دقیق تر بررسی کنیم پوند ترکیب کلمات لاتین لیبرا پوندو است که بعدها کلمه لیبرا را از آن جدا کردند و فقط کلمه پوند باقی ماند. همچنین نماد پوند £ نیز برگرفته از حرف اول کلمه‌ی لاتین Libra می باشد.

ریال

قطعا آشناترین واحد‌ پولی که می شناسید ریال باشد که همچنین در کشورهایی دیگری مانند عربستان و قطر نیز از آن به عنوان واحد پول خود بهره جسته اند. شاید برای شما هم جالب باشد که نام واحد پول ریال که به ظاهر عربی است ریشه اسپانیایی دارد و از کلمه اسپانیایی رئال برگرفته شده است.

البته ناگفته نماند که برخی این موضوع را قبول ندارند و این ادعا را رد کرده اند و معتقدند که ریال در از لغت لاتین رگالیس برگرفته شده که به معنای سلطنتی می باشد و اشاره به پادشاهان کشورهای عربی دارد. البته واحد ریال که واحد پول کشور ما نیز می باشد و هنوز با تومان که واحد پول غیررسمی می باشد در جدال است.

روپیه

واحد پول هند در سال ۱۵۴۰ پیش از میلاد توسط شیرشاه سوری عرضه شد. در آن زمان به سکه‌های رایج در هندوستان، روپیا می‌گفتند چون از نقره یا روپا (Ruppa) ساخته می‌شدند و محققان معتقدند که واحد پول هند هم ریشه در همین لغت دارد.

دینار

واحد پول دینار رایج در اکثر کشورهای خاورمیانه همچون بحرین، اردن، تونس، مثل الجزایر، کویت می‌باشد و در واقع از کلمه دینارا برگرفته شده اما با توجه به تحقیقات به عمل آمده، در اصل ریشه‌ی آن لاتین است و اصلاح شده کلمه دناریوس است که به سکه‌های نقره ای قدیمی در رومی گفته می‌شد.

یوآن

واحد پول کشور دوست و همسایه چین یوآن است که عامل اصلی مشکلات اقتصادی ما می باشد. کالاهای چینی وارداتی با دلار خریده می شوند اما کالاهای صادراتی با یوآن خریداری می شوند. یوآن کلمه ای چینی است که به معنای جسم گرد است. به خاطر این که در قدیم پول مردم سکه های گرد بود و با آن خرید و فروش انجام می شد نام واحد پول چین یوآن باقی ماند.

راند

فکر می کنم کسی این نام این واحد پولی را نشنیده باشد و برای شما هم شناخته شده نباشد. راند واحد پول کشور مظلوم آفریقای جنوبی است که به عنوان واحد پولی این منطقه مظلوم انتخاب شده است. این کلمه خود از تغیر کلمات دیگر لاتین به دست آمده که به خاطر مناطق طلا خیز این خطه می باشد. بیشترین ذخایر‌ طلای جهان در آفریقا است و نام واحد پول آن نیز بر این اساس انتخاب شده است.

روبل

کشور پهناور و وسیع همسایه ما روسیه از این واحد استفاده می کند. از آنجایی که در زمان های گذشته جهت تهیه سکه‌ پول، میله‌های نقره را تکه تکه می کردند و با آن تبادل انجام می دادند به همین دلیل نام پول این کشور به نام روبل که در زبان روسی Rubit می باشد انتخاب شده است.

پزو

پزو که در ظاهر کمی مسخره به نظر می آید اما شاید برای شما هم جالب باشد که واحد پول فیلیپین پزو است و ریشه‌ی این لغت باز هم اسپانیایی است و معنای آن وزن است. پزو واحد پول فیلیپین کلمه ای بود که در اسپانیایی ها به سکه‌های نقره‌ی بزرگ می گفتند که در نهایت نام پول کشور دیگری شده است.

رینگیت

کشور مالزی و سنگاپور از واحد رینگیت استفاده می کنند. در کشور ما مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته باید بدانید که رینگیت نام رسمی واحد پولی کشور مالزی است و در مبادله های غیر رسمی از دلار مالزی استفاده می کنند که نام دیگر زینگیت است. اما باز هم اسپانیا! رینگیت در زبان مالایی به لبه دندانه دار دلار اسپانیایی ها گفته می‌شود.

دیدید که نام های مختلف و بعضا جالب و یا عجیب واحد پول کشور های مختلف هستند و اگر چه برای ما مسخره باشد اما واحد پول آن کشور است و با آن مبادله انجام می دهد. این نام ها برگرفته از فرهنگ کشورها است که نشان دهنده گذشته آن منطقه و کشور بوده است. 

منبع: صرافی ستاره سهیل