آشنایی با واحد پولی دینار

آشنایی با واحد پولی دینار


یکی از واحدهای پولی رایج در دنیا دینار است که بیشتر در کشورهای عربی مورد استفاده قرار می گیرد. برخی کشورهای عربی از واحد پول دینار برای معاملات خود استفاده می کنند. دینار سابقه طولانی در معاملات اقتصادی دارد و این سابقه به چندصد سال قبل بر می گردد.

در حقیقت دینار سکه های طلایی بوده که در گذشته از آن برای مبادله کالا و معامله استفاده می کردند که بعد از گذشت سالیان تبدیل به واحد پول شد. دینار برای اولین بار در زمان رم باستان به وجود آمد و سکه های دینار در آن زمان ضرب شد.

ریشه کلمه دینار

بر سر ریشه کلمه دینار اختلاف نظر است. برخی اعتقاد دارند که دینار ریشه فارسی دارد و در فارسی «دنار» بوده است که وارد عربی شده و به دینار تبدیل شده است. برخی نیز می گویند دینار از واژه ای یونانی برگرفته شده و وارد عربی شده است.

پیشینه تاریخی دینار

دینار در گذشته بسیار مورد استفاده قرار می گرفته به طوری که در آثار تاریخی نیز نقش و اسم آن وجود دارد. در دوره های مختلف حکومت های ایرانی سکه های دینار برای تشریفات و امور اقتصادی مورد استفاده قرار میگرفته. در دوران اسلام و پیش از آن نیز از درهم استفاده می شده است. در احکام شرعی نیز از واحد دینار برای محاسبات مالی و دیه استفاده می شده و در حال حاضر نیز از آن استفاده می شود.

کشورهایی که از دینار به عنوان واحد پول استفاده می کنند

کشورهای مختلفی از دینار به عنوان واحد پولی استفاده می کنند که بیشتر آنها عرب هستند. کشورهایی نظیر بحرین، اردن، الجزایر، تونس، صربستان، کویت، عراق و لیبی دینار را واحد اصلی پول خود قرار داده اند و از آن در معاملات اقتصادی داخلی استفاده می کنند.

دینار کشورهای مختلف

در کشورهای مختلف عضو واحد پول دینار انواع مختلف دینار موجود است. مثل دینار الجزایر، دینار اردن، دینار صربستان، دینار تونس، دینار عراق، دینار لیبی، دینار کوین که هر یک از این دینار ها با دیگری در ارز تفاوت دارد.