کدام ارزها بیشترین استفاده را در دنیا دارند؟

کدام ارزها بیشترین استفاده را در دنیا دارند؟


از جمله مهمترین بازار های دنبا بازار ارز است که بسیار در اقتصاد کشور و دنیا مهم است. در بازار جهانی ارز روزانه میلیاردها دلار انواع ارز  و دلار معامله می شوند و در این میان سودهای بسیاری برای افراد دارد. اما در این بازار پر رونق کدام ارزها بیشترین معامله را دارند و کدام یکی بیشترین محبوبیت را؟

در اینجا تعدادی از پول های رایج دنیا را بررسی می کنیم و خواهیم دید که هر ارزی مخصوص یک یا چند کشور است و ویژگی های خاصی دارد که ارزش آن را تعیین می کند. در بازار ارز ارزش پولها با هم در ارتباط است و بر همدیگر تاثیر می گذارند.

دلار آمریکا

مهم‌ترین ارز دنیا که رایج ترین نیز است و در معاملات مختلف ارزی مورد استفاده قرار می گیرد دلار آمریکا است که بیشترین معامله را دارد. دلار آمریکا که در بازار های جهانی حرف اول را می زند با تمام واحدهای پولی دیگر دنیا مبادله می‌شود و بعضا در معاملات پولی به عنوان واسط نیز عمل می‌کند. این واحد پولی ارزی در حقیقت به صورت غیر رسمی در بیشتر بانکهای جهانی به عنوان ذخیره پولی احتیاطی نگهداری می شود.

دلار به عنوان ارز بین المللی

همچنین به خاطر درخواست های جهانی نسبت به دلار به عنوان ارز مرجع، این پول بین المللی در معضی از کشورهای دنیا به عنوان ارز رسمی و بعضا ارز جانبی در کنار ارز محلی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در بعضی از موارد دلار آمریکا به عنوان ارز غیر رسمی نیز در معاملات مورد استفاده قرار می گیرد. دلار ارز بین المللی است و در معاملات بین المللی که بین کشورها انجام می شود از دلار برای معامله و مبادله استفاده می کنند.

تاثیرات دلار بر دیگر ارزها

دلار آمریکا تاثیرات زیادی در دیگر ارزها دارد. به خاطر این که دلار ارز مرجع است و نرخ دیگر ارزها نیز با توجه به نرخ دلار محاسبه می شود. همچنین دلار نوسانات زیادی نیز دارد که این نوسانات در کشورهای مختلف تفاوت دارد.

بسیاری از کشورها برای ثابت نگه داشتن نرخ ارز مبادلاتی کشور خود تمایل دارند از دلار آمریکا استفاده کنند تا اینکه نرخ ارز آنها نوسان داشته باشد.

مبادله کالاهای مهم با دلار

همانطور که گفته شد دلار ارز بین المللی است و به همین دلیل کالاهای مهم و باارزش همچون فلزات گران‌بها، نفت، طلا، سکه را با دلار ارزش گذاری و معامله می کنند. مثلا نفت یکی از کالاهای مهم و اساسی و نیاز هر کشور است و معامله آن با استفاده از دلار انجام می شود. طلا نیز به همین صورت است.

نوسانات نرخ دلار و ارز

دلار آمریکا نه تنها از ثبات قیمت برخوردار است بلکه با کوچکترین اتفاق در سطح جهان تغییر می کند و نرخ آن نوسان پیدا می کند. همچنین سیاست های دولت آمریکا نیز تاثیرات زیادی بر نرخ دلار در بازار های جهانی دارد.

به عنوان مثال بازار ارز تهران که با کوچکترین رویداد در داخل و خارج دچار نوسان شده و نرخ ارز در آن تغییر می کند.

یورو

یورو واحد پولی جدیدی در دنیا محسوب می شود که به سرعت جای خود را در بازارهای بین المللی ارز پیدا کرده و به دومین واحد پولی رایج دنیا تبدیل شده است. یورو دومین واحد پولی دنیا بعد از دلار آمریکا است. اتحادیه اروپا ار یورو به عنوان واحد پولی استفاده می کند. پول رسمی اتحادیه اروپا یورو است که اسکناس ها و سکه های آن نیز در بازار وجود دارد. 

همانطور که ذکر شد یورو واحد پول رسمی اتحادیه اروپا است که بسیاری از کشورها در اروپا از آن استفاده می کنند. همچنین برخی کشورهای آفیقایی نیز برای نگه داشتن ارزش پول خود از یورو برای مبادلات خود استفاده می کنند.

مبادلات جهانی با یورو

پس ار این که یورو در معاملات جهانی استفاده شد و اعتماد کشورها به آن زیاد شد این پول وارد بازار فارکس هم شد و در حال حاضر می مبادله آن را با پول های دیگر انجام دارد. یورو نیز مانند دلار آمریکا با رویدادهای سیاسی اتحادیه اروپا دچار نوسان می شود و نرخ آن در بازار های جهانی عوض می شود.

ین ژاپن

اما از دلار و یورو که بگذریم به ین ژاپن می رسیم. ین رایج‌ترین واحد پولی در قاره آسیاست که نشان از توان اقتصادی کشور ژاپن دارد. هرچه اقتصاد کشوری بیشتر شود ارزش پول آن کشور نیز بیشتر می شود. مانند ین که به واسطه اقتصاد ژاپن ارزشمند شده است. کشورهایی همسایه ژاپن به خاطر این که ارزش پولشان در بازارهای آزاد کم است از ین در معاملات خود استفاده می کنند.

ین همچون دلاری برای آسیا

ین هم همچون دیگر ارزها وابسه به نرخ بهره جهانی است اما در عین حال مانند دلار و یورو در بازار های بین المللی از اقبال خوبی برخوردار است. ین ژاپن برای کشورهای آسیایی همچون دلار یورو برای اروپا و دلار برای آمریکا است یعنی ازرش آن برای آسیایی ها شناخته شده است.

پوند انگلستان

اتحادیه اروپا و انگلیس از واحد یورو در معاملات استفاده می کنند اما به طور اختصاصی انگلستان از واحد پوند برای خود استفاده می کند. پوند یا به عبارت کامل تر پوند استرلینگ چهارمین واحد پولی مهم و رایج بازار جهانی ارز است که برخی مراودات پولی و ارزی با آن انجام می شود. بعضا از آن به عنوان اندوخته احتیاطی نیز استفاده می شود. با این که انگلیس عضو اتحادیه اروپا است و باید از یورو استفاده کند اما به خاطر سابقه تاریخی پوند از آن به عنوان واحد رسمی پول استفاده می کند.

به مانند دیگر ارزها ارزش پوند وابسته به اقتصاد انگلیس است و اگر اقتصاد انگلیس رشد پیدا کند ارزش و اعتبار پوند نیز بیشتر می شود. پوند نیز در برخی کشورها به عنوان ارز مرجع مورد استفاده می شود.

دلار کانادا

دیگر واحد پولی رایج در بازار ارز دلار کاناد است که بعضا آن را لونی می گویند. لونی به احتمالی اولین واحد پولی در دنیا بوده که ارزش آن به نرخ کالاهای ویژه ای بستگی دارد. کالاهایی نظیر نفت خام و فلزات گران‌بها که عاملی اصلی تغییر نرخ لونی هستند. چون کانادا یکی از بزرگترین کشورهای صادر کننده نفت و فلزات گرانبها به دنیا است پس قیمت پایه لونی نیز به این مواد بستگی دارد.

فرانک سوئیس

فرانک سوئیس نیز یکی از واحد های پولی است که مربوط به کشور سوئیس است. سوئیس یک کشور بی طرف در دنیا محسوب می شود و به همین دلیل فرانک نیز مانند خودش در معاملات بین المللی بی طرف است. گفته می شود فرانک سوئیس واحد پولی امن است چون به دلیل همبستگی منفیبا سایر ارز و پولهای پر نوسان همچون دلار استرالیا و کانادا به عنوان واحد پولی امن شناخته شده است.

منبع: صرافی ستاره سهیل