نکات جالبی در مورد پیشینه پول و ارز

نکات جالبی در مورد پیشینه پول و ارز


سالیان زیادی از اختراع پول و ارز می گذرد و انسان های زیادی از این پول برای معامله و مبادله کالا استفاده کرده اند به طوری که جزء لاینفک زندگی انسان ها شده است. با گذشت زمان انواع مختلفی از پول به وجود آمد که هر یک از اعتبار و ارزش متفاوتی برخوردار است. در زمان ما برترین پول ها دلار و یورو هستند که در بازارهای جهانی مبادله می شوند.

در دنیای ما ارزها مختلفی نظیر دلار، یورو، بیت کوین به وجود آمده اند که بازار اقتصادی دنیا را به خود جذب کرده اند. زمان زیادی از اختراع پول می گذرد و می شود گفت که پول یکی از بهترین اختراعات بشر بوده است.

اختراع اولین پول کاغذی 

گفته می شود اولین اسکناس را چینی ها اختراع کردند که قبل از آن سکه ها وجود داشتند. قبل از اینکه سوئدی‌ها اولین اسکناس را تولید کنند چینی ها آنرا اختراع کرده بودند و از آن استفاده می کردند. در واقع چینی‌ها اولین کسانی بودند که پول کاغذی را در دنیا رواج دادند.

چینی‌ها که گذشته طولانی دارند از سکه مسی به عنوان پول استفاده می‌کردند که حمل آن در مسافرت ها سخت بود. برای راحت تر شدن کارشان سکه ها را پیش یکدیگر به امانت می گذاشتند و حواله دریافت می کردند و با این حواله ها به معامله مشغول می شدند. 

حواله کاغذی از سکه سبک تر بود. پول‌های کاغذی به مدت ۲۰۰ سال در معاملات چین مورد استفاده قرار می گرفت تا اینکه کمبود مس سکه ها و تورم ناشی از انتشار زیاد حواله‌های کاغذی چین را مجبور کرد از طلا به عنوان  پشتیبان حواله‌های کاغذی یعنی پول های آن زمان استفاده کند.

استفاده بازرگانان قرون وسطی از از اعتباری!

در زمانی که پول در همه جا وجود نداشت و مردم سواد نداشتند، از قطعه های چوب برای داد و ستد استفاده می‌شد که در واقع نوعی کارت اعتباری بوده است.

کارت های اعتباری آن زمان فقط چوب بوده که برای معامله از آن استفاده می شده است. همچنین برای محاسبات بر روی این چوب ها علامت گذاری می شده که معنی بدهی یا بستانکاری فرد بوده است.

انواع مختلفی از ارز و پول در پذشته برای تجارت وجود داشته که امروزه تمام دنیا از همین پول‌های کاغذی استفاده می شود. به همین دلیل برای معاملات بین المللی واحدهای پول مختلف دنیا به وجود آمد.

منبع: صرافی ستاره سهیل