در مورد واحد پول راند چه می دانید؟

در مورد واحد پول راند چه می دانید؟


هر یک از کشورهای دنیا برای خود یک واحد پولی دارند و از آن برای مبادلات و معاملات اقتصادی استفاده می کنند. برخی برای خود واحد پولی  خاص دارند و برخی نیز از واحد های عمومی مانند دلار و یورو استفاده می کنند. کشور آفریقای جنوبی از جمله کشورهایی است که برای خود  یک واحدی پولی دارد. واحد پولی آفریقای جنوبی راند است که به آن راند آفریقای جنوبی گفته می شود.

آشنایی با راند آفریقای جنوبی

واحد پولی راند مخصوص آفریقای جنوبی است و فقط این کشور است که از راند به عنوان واحد پول استفاده می کند. در معاملات بین المللی راند را با علامت ZAR نمایش می دهند و هر کجا این علامت را دیدید بدانید منظور راند آفریقا است. راند زیر نظر بانک مرکزی آفریقای جنوبی است و مدیریت و پشتوانه آن بر عهده آن است.

ضعف اقتصادی آفریقای جنوبی علت کم ارزش بودن راند

قطعا نام راند را تا به حال نشنیده بودید چون این پول رواج زیادی در دنیا ندارد. علت آن هم اقتصاد ضعیف آفریقا است. هرچه اقتصاد کشوری ضعیف تر باشد واحد پول آن نیز کم ارزش تر خواهد بود.

با این که آفریقا منبع طلا، الماس و معادن گوناگون سنگهای صنعتی است و از این طریق می تواند در آمد خوبی داشته باشد اما بازهم اقتصاد این کشور ضعیف است و واردات آن بیش از صادرات آن است.

نکته جالب این است که با این که آفریقا جزء مناطق مستعمره بوده و انگلیس بر آن استعمار داشته اما با این حال از واحد پولی پوند استفاده نمی کند و برای خودش واحد پولی دارد.

راند جز ارزهای بین المللی محسوب نمی شود و فقط در داخل آفریقا از آن استفاده می شود. علتش هم این است که این واحد پولی از اعتبار بالایی برخوردار نیست.