نرخ دلار به کمترین حد و نرخ یورو به بیشترین حد رسید

نرخ دلار به کمترین حد و نرخ یورو به بیشترین حد رسید


کاهش روزانه ارزش دلار در این روزها چیز تازه ای نیست اما زمانی که این کاهش در برابر یورو بیشتر باشد چیز جالبی است. دلیلش هم این است که با کاهش یافتن سیاست تحریک کننده بانک مرکزی اروپا، شاخص بورس‌های وال استریت به روند صعودی خود ادامه داده است.

خوش بینی این روزهای بازار سرمانه نسبت به درآمدهای سال میلادی گذشته باعث شده بازار سهام این روزها رشد پیدا کند و سهام های گروه بانکی به صورت مداوم این سود را به دست آورند و آن را در صورت های مالی خود نیز منتشر کنند. 

علت اصلی کاهش نرخ دلار در بازار جهانی

پس از این که خبری مبنی بر کاهش دلار و دردسترس نبودن آن در بورس جهانی منتشر شد دولت هلند و اسپانیا برای رسیدن به این موضوع اعلام آمادگی کرده و گفتند می توانند با همکاری اتحادیه اروپا و دولت مرکزی آمریکا این کمبود در حوزه دلار و یورو را برطرف کنند. اما توافق بر سر باقی ماندن انگلیس در گروه تجاری اتحادیه اروپا است و دولت هلند خواهان باقی ماندن انگلیس در گروه و همکاری با آن می باشد. ارزش پوند انگلیس در این روزها بسیار افزایش یافته و می خواهد از دلار هم بالاتر برود که این خود نکته مثبتی برای اتحادیه اروپا و حوزه پول یورو می باشد. و نقطه ننگی برای دلار و آمریکا!

با کاهش نرخ دلار در این روزها که این کاهش تاثیر بسزایی در بازار جهانی دلار و بورهای آمریکا داشته است می توان علت این کاهش را سیاست های ریاضتی آمریکا و اتحادیه اروپا دانست. با افزایش شاخص دلار و کاهش شاخص یورو در اتحادیه اروپا می توان این امید را داشت که در سال جدید میلادی امید تازه ای برای افزایش شاخص های بورس به دست آید. به همین جهت بانک های عضو اتحادیه اروپا به تازگی از یورو خارج شده و به سمت دلار رفته اند.

شاخص بورس جهانی و تاثیر آن بر یورو

شاخص های بورس اتحادیه اروپا این باردر رکورد بیشترین قیمت یورو را زدند و حتی از دلار هم بالاتر رفتند. گفته می شود خوش بینی سهام داران این شرکت تاثیر بسزایی در رشد اقتصادی حوزه یورو داشته و این وضع به همین صورت ادامه خواهد داشت و این باعث تقویت بازارهای سهام اروپا خواهد شد.

همچنین یکی دیگر از دلایل کاهش نرخ دلار به کمتر از یورو مربوط به قیمت نفت جهانی است که وزیر نفت روسیه می گورد بازار جهانی هنوز به تعادل نسبی نرسیده و تا نابودی کامل دلار پیش خواهیم رفت. اما از نگرانی‌هایی که در بازار ارز و دلار وجود دارد بسیار هراسانیم چون ممکن است اتحادیه اروپا و آمریکا دامن بورس و ارز روسیه را هم بگیرد.

یکی از فعالان این حوزه می گوید: به نظر می رسد اوضاع اقتصاد آمریکا رو به افول و وضعیت اروپا رو به بهبودی است و به خوبی پیش می رود اما همچنان تورم ملموس نیست و نیاز به افزایش دستمزدها بسیار احساس می شود.

منبع: ایسنا