در مورد روبل روسیه بیشتر بدانید

در مورد روبل روسیه بیشتر بدانید


یکی دیگر از واحد های پولی مورد استفاده در دنیا روبل است. برخلاف ظاهرش این نام روسی است و روبل واحد پولی روسیه است.  مانند دلار که جزء کوچکتری به نام سنت دارد، روبل نیز واحد کوچک تری به نام کوپک دارد که یک صدم روبل است. یعنی صد کوپک  برابر با یک روبل است. در مبادلات بزرگ از روبل استفاده می شود و برای مبادلات خرد از کوپک. در واقع کوپک پول خرد روسیه است.

تاریخچه روبل روسیه

تاریخچه روبل روسیه به زمان فروپاشی شوروی باز می گردد. زمانی که شوروی فروپاشید بعد از آن بجای استفاده از روبل شوروی واحدی به نام روبل روسیه ایجاد شد و این روبل پول رسمی روسیه شد. در همان اوایل تعدادی اسکناس روبل روسیه چاپ شد اما در آن زمان آنقدر تورم بالا بود که با روبل روسی نمیشد چیزی خرید و قیمت اجناس به روبل روسی نجومی می شد.

دولت روسیه با کاهش نرخ تورم و ایجاد ثبات در بازار ارز روبل جدیدی را ابداع کرد که ارزش آن هزار برابر روبل قبلی بود. یعنی با این کار سه صفر از اسکناس ها برداشت. مانند همین کاری که چند وقتی است می خواهند در کشور انجام دهند و انجام نمی شود. یعنی حذف سه صفر از پول ملی کشور.

فراز و فرودهای روبل در اقتصاد روسیه

روبل تازه چاپ شده که ارزش بالاتری نسبت به روبل قبلی داشت در ابتدای کار با بحران اقتصادی مواجه شد و ارزش آن بشدت کاهش یافت.  این وضع به همین صورت ادامه یافت تا این که به آرامی اقتصاد روسیه رشد کرد و ارزش روبل بیشتر شد.

تبدیل نرخ روبل به دلار

در سال گذشته میلادی دلار آمریکا برابر با ۵٧ روبل بوده است یعنی ارزش روبل پنجاه برابر کمتر از دلار است. امروزه اکثر ارزها مانند روبل در صرافی ها تبدیل به ارزهای دیگر می شود. مثلا در صرافی های تهران امکان تبدیل روبل به دلار و باالعکس وجود دارد.