چه خبر از بازار ارز و دلار؟

چه خبر از بازار ارز و دلار؟


طی چند روز گذشته نرخ ارز رشد زیادی داشته طوری که توجه همگان به بازار ارز جلب شده است. در میان رئیس بانک مرکزی گفته نرخ ارز حباب است و به زودی خالی خواهد شد و مردم را به پرهیز از خرید ارز دعوت کرده است. همچنین برخی کارشناسان می گویند از افزایش های افسارگریخته دلایل خارجی دارد.

بازار ارز در دست دلالان ارز

اما بشنویم از یکی از کارشناسان اقتصادی که اعتقاد دارد وضعیت اقتصادی در شرایط عادی قرار ندارد و ما در رکود هستیم به همین دلیل کنترل نرخ ارز در بازار به سختی انجام می شود و بازار ارز و دلار حالتی افسار گسخته به خود گرفته است.

وضعیت امروز بازار ارز شبیه بازار سیاه می باشد یعنی بازار ارز کشور تبدیل به یک بازار سیاه بزرگ در سطح ملی شده به طوری که دلالان ارز با خرید ارز مرجع و فروش آن در بازار علاوه بر دریافت سود لحظه ای از سود آتی که افزایش قیمت ارز باشد نیز بهره مند می شوند.

وضعیت مشابه بازار سکه

بازار سکه نیز حالت مشابهی دارد البته با هیجان کمتر. قیمت سکه نیز مانند دلار روند صعودی گرفته و پایین نمی آید. نوسانات چند هفته گذشته در بازار ارز و سکه طوری بوده که خریداران آن را دچار ترس کرده و این ترس باعث جولان دادن دلالان در این بازار ها شده است.

صرافان اما بعضا مانند دلالان ارز به دنبال سود خود هستند و با خرید و فروش ارز در بازار سیاه روزگار خود را می گذرانند. هستند برخی صرافی ها نیز که دنبال بازار سیاه نیستند و در وضعیت پیش رو با رکود و کسادی بازار مواجه شده اند.

عدم توانایی در کنترل بازار ارز

به نظر می رسد دولت و بانک مرکزی توانایی مدریت وضعیت بازار و نرخ ارز را ندارند و یا این که کنترل بازار از دست آنها خارج شده است. در کل چیزی که مشخص است این است که در حال حاضر بازار ارز در دست دلالان و سودجویان ارز است که با خرید و فروش ارز سود خود را می کنند.

امیدواریم هرچه زودتر بانک مرکزی با اقدامی کارشناسی شده دست دلالان را از بازار سکه و ارز کوتاه کند و بازار های سیاه را برهم بزند و اوضاع بازار را به حالت عادی برگرداند. در این صورت نرخ ارز به حالت قبلی برخواهد گشت و حباب آن تخلیه می شود.