پیش بینی صندوق بین المللی پول در مورد رشد اقتصادی ایران

پیش بینی صندوق بین المللی پول در مورد رشد اقتصادی ایران


صندوق بین‌المللی پول همه ساله رشد اقتصادی کشورها را پیش بینی می کند که بعضا برخی از این پیش بینی ها درست از آب در می آید.  این صندوق در آخرین پیش بینی خود اعلام کرده است رشد اقتصادی ایران در امسال چیزی در حدود سه درصد خواهد بود و علت آن را وارد شدن ایران در معاملات تجاری منطقه اعلام کرده است.

طبق گزارشی که صندوق بین‌المللی پول از چشم انداز اقتصادی ایران و خاور میانه منتشر کرده به نظر می رسد ایران رشد خوبی در سال میلادی فعلی خواهد داشت. این صندوق گفته است قیمت نفت ایران رو به افزایش خواهد رفت و نرخ ارز نیز با کنترل بانک مرکزی ثابت خواهد شد. همچنین تولیدات داخلی ایران افزایش خواهد یافت و با رونق اقتصاد داخل واردات بی رویه نیز بی رونق خواهد شد.

پیش بینی نرخ ارز، مظنه طلا و قیمت نفت

در این گزارش پیش بینی شده قیمت جهانی نفت افزایش داشته باشد و نرخ دلار نیز به خاطر سیاست های اشتباه دولت آمریکا متضرر خواهد شد و قیمت آن در بازار های جهانی به شد دچار کاهش می شود. قیمت جهانی طلا نیز به دنبال کاهش قیمت ارز دچار کاهش می شود و همین باعث کاهش قیمت سکه خواهد شد.

تاثیر تروریسم بر نرخ دلار

در این گزارش آمده است رشد تروریسم در مناطق مختلف جهان می تواند نوسانات شدیدی بر اقتصاد کشورها ایجاد کند و قیمت نفت نیز از این موضوع مستثنی نیست.

کاهش مظنه یورو

نرخ یورو اما به علت سیاست های ریاضتی اتحادیه اروپا با افت قیمت مواجه خواهد شد و در مدت طولانی از معاملات بین المللی حذف می شود. از اعتبار دلار نیز کاسته می شود و می توان از ارز دیگری برای معاملات بین المللی استفاده کرد.

در مورد ارزهای دیجیتال نیز آمده است که بیت کوین و دیگر ارزهای مجازی بازارهای جهانی ارز را برهم خواهند زد و جای ارزهای واقعی را خواهند گرفت.