آشنایی با واحد پولی پزو

آشنایی با واحد پولی پزو


پزو یکی از واحدهای پولی در دنیاست که تعدادی از کشورها آن را به عنوان واحد پول رسمی خود قرار داده اند و در معاملات اقتصادی از آن استفاده می کنند. رابطه واحد پولی پزو با اقتصاد کشورهای عضو آن است یعنی اگر اقتصاد کشورهای عضو منطقه پزو قوی باشد و فعالیت اقتصادی و صادرات خوبی داشته باشند ارزش و اعتبار پزو بیشتر خواهد شد. به عبارت ساده تر مظنه آن در بازار ارز بیشتر می شود.

مظنه پزو در بازار ارز

اما از واحد پزو بیشتر بدانید. واحد پولی پزو یکی از واحد های پولی غیر مشهور و غیر بین المللی است و در معاملات جهانی از این پول استفاده نمی شود بلکه از دلار و یورو که ارزهای بین المللی هستند استفاده می شود. اما به هر حال پزو واحد پول چند کشور است و در آن کشور ها و حتی بین کشورهای عضو منطقه پزو از این پول برای مبادلات اقتصادی استفاده می شود.

ریشه کلمه پزو

پزو کلمه ای اسپانیایی است که معنی آن وزن است و در گذشته به سکه های رایج اسپانیایی گفته می شد که هم اکنون واحد پول چند کشور در دنیا می باشد. گفته می شود این سکه های پزو در اسپانیا برای معاملات بین افراد به کار می رفته که از اعتبار بالایی برخودار بوده و مظنه آن در بازار سکه بسیار عالی بوده است.

کشورهای عضو منطقه پولی پزو

واحد پولی پزو مانند یورو کشورهای عضو دارد. این کشورها عبارت اند از: آرژانتین با واحد پولی پزو آرژانتین، شیلی با واحد پزو شیلی، کلمبیا با پزوی کلومبیا، مکزیک با واحد پولی پزوی مکزیک عضو واحد پولی پزو هستند که از آن در معاملات استفاده می کنند. فیلیپین و اروگوئه هم دیگر کشورهای عضو پزو هستند.

رشد نرخ پزو مکزیک

یکی از با ارزش ترین و مهمترین پزوهای موجود در دنیا پزوی مکزیک است که به خاطر اقتصاد قوی مکزیک رشد خوبی داشته و از اعتبار بالایی برخورد دارد است و به نوعی ارز بین المللی محسوب می شود.