پیشینه یورو واحد پول اتحادیه اروپا

پیشینه یورو واحد پول اتحادیه اروپا


قطعا نام یورو واحد پول اتحادیه اروپا به گوش شما هم خورده است و حتما دوست دارید اطلاعاتی در مورد این واحد پول بدست بیاورید و بدانید که یورو اصلا از کجا آمده و چرا این نام را به خود گرفته است. اگر شما هم دوست دارید بدانید چرا اروپا واحد پول خود را یورو انتخاب کرد این مطلب را بخوانید.

ایده انتخاب واحد پولی یکسان برای اتحادیه اروپا برای اولین بار توسط فردی اروپایی به نام ژاک دلور که سمت وزارت اقتصاد یکی از کشور های عضو اتحادیه اروپا را بر عهده داشت پیشنهاد شد و پس از پیشنهاد واحد پول یکسان توسط این فرد، با دیگر اعضا به رای گذاشته شد و این موضوع به تصویب اتحادیه اروپا رسید تا واحد پول خود را یورو قرار دهند.

تصویب واحد یکسان یورو 

هدف از انتخاب واحد یکسان پول آسان سازی معاملات و مراودات پولی و بانکی بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا بود تا هم کار معاملات ارزی آسان شود و هم هویت اروپایی در بازارهای بین بانکی تقویت شود و باعث ایجاد رشد اقتصادی مثبت در بانک های اتحادیه اروپا شود تا در این صورت صودی هم نصیب اعضای این اتحادیه شود.

نهایتا در سال ۱۹۸۹ این ایده یعنی ایده واحد پول یکسان یورو در اتحادیه اروپا ارائه شد و واحد پول مشترک بین کشورهای اروپایی را یک هدف پولی مشترک توصیف کرد تا نتایج مثبت اقتصادی به همراه داشته باشد و برای سرمایه گذاران این حوزه نیز مفید واقع شود. واحد پول یورو که امروزه از جمله بزرگ‌ترین واحد های اقتصادی پول در دنیا بعد از دلار می باشد با هدف وصل کردن کشور های اروپایی به یکدیگر ایجاد شد و در نهایت چنین مجموعه عظیمی را به وجود آورد.

افت نرخ یورو در اتحادیه اروپا

تا چند سال پیش واحد یورو روزهای خود خود را طی می کرد اما با متصل شدن آن به دلار و افت نرخ دلار در بازارهای جهانی و مشکلات اقتصادی آمریکا، باعث شد واحد یورو نیز به دنبال دلار کاهش پیدا کند و سیاست های اقتصادی اتحادیه اروپا با مشکل مواجه شود. در همین حین آشوبهای خیابانی اروپا و انگلستان نیز کمک کار این موضوع شد و باعث افت روز به روز شاخص یورو در جهان شد.

منبع: ویکی پدیا