رشد نرخ دلار قیمت طلا را کاهش می دهد

رشد نرخ دلار قیمت طلا را کاهش می دهد


با گران شدن قیمت دلار در روزهای اخیر این احتمال به وجود آمده که قیمت طلا نیز تغییر کند. یعنی قیمت طلا و سکه به خاطر نرخ ارز دچار تغییر شود. پیش بینی ها بر این است که در روزهای آینده دلار آمریکا تغییر کند و مظنه آن بیشتر شود. برخی تحلیلگران بر این باور اند که افزایش قیمت دلار برای طلا مفید نخواهد بود و به ضرر طلا می باشد.

تغییرات نرخ ارز ناشی از سیاست های آمریکا

سیاست های اخیر دولت آمریکا تغیراتی را بر قیمت دلار ایجاد کرده که بر قیمت طلا نیز تاثیر گذاشته است. در ماه اخیر قیمت هر اونس طلا در بازار های جهانی چند دهم درصد تغییر کرد و به نظر می آید این تغییرات ناشی از تغییرات قیمت دلار است.

فعالان حوزه پول و ارز می گویند افزایش قیمت دلار در این روزها باعث افزایش قیمت طلا نمی شود بلکه به ضرر آن تمام می شود. یعنی مظنه دلار که بالا رود، ارزش طلا کاسته خواهد شد.

تاثیر بیت کوین بر مظنه دلار

نظرسنجی هم از دیگر کارشناسان بازارهای اقتصادی صورت گرفته و همه بر کاهش ارز طلا به خاطر رشد نرخ ارز تاکید داشته اند. عده ای اما نظر دارند که بیت کوین نیز بر بازار ارز و طلا تاثیر گذار است. کاهش نرخ بیت کوین در چند روز گذشته باعث افزایش جزئی قیمت طلا شده است.

کسانی که سرمایه خود از بازار ارز و طلا خارج کرده بودند و در بازار بیت کوین سرمایه گذاری کرده بودند با ضرر فاحش بیت کوین و نصب شدن ارزش آن در بازار ارز های دیجیتال دوباره به بازار های واقعی بازگشته و به خرید و فروش ارز مشغول شده اند.