چند نرخی شدن ارز در بازار

چند نرخی شدن ارز در بازار


ارز تک نرخی آرزوی صرافی ها در بازار ارز است آرزویی که به نظر در این دولت قابل تحقق نیست. مسئولین بانک مرکزی می گویند مظنه دلار کاهش پیدا می کند اما برخلاف آن نرخ ارز بالا می رود. حالا کار از دونرخی بودن ارز گذشته و ارز در بازار چهار نرخی شده است. این چند نرخی بودن قیمت ارز فقط به کام دلالان خوش می آید و سودش در جیب آنها خواهد رفت و گرانی و ضرر آن در جیب مردم و صرافی ها.

نرخ ارز همچون فنری در دست دولت

با این که بانک مرکزی با تزریق دلار دولتی در بازار و صرافی های منتخب تا حدودی نرخ ارز را کنترل کرده بود اما باز هم قیمت آن افزایش یافته و چند نرخی شده است. به نظر قیمت ارز همچون فنری است که برای آرام شدن بازار آن را نگه می دارد و بعد از مدتی آن را رها می کند و قیمت ها به صورت جهشی بالا می رود.

این بارهم رها شدن فنر نرخ ها در بازار باعث جهش قیمت ها شده است. قیمت هایی که تا به حال بازار ارز با آن روبرو نشده بود. به نظر می رسد به آخر سال که نزدیک می شویم بازار پول دچار تلاطم می شود و دولت آن را به حال خود رها می کند. با این وضعیت قیمت ها به دست بازار می افتد و توسط آن کنترل می شوند.

چرا آخر سال دولت بازار ارز را به حال خود رها می کند؟

گفته می شود علت این ولنگاری در بازار ارز نیز خود دولت است. دولت برای این که در پایان سال عیدی و پاداش کارمندان خود را در پیش دارد قیمت ها را رها می کند تا افزایش یابند و با این کار دلار و یورو را با قیمت بیشتری می فروشد.

در عوض ریال بیشتری کاسب می شود و از این طریق می تواند پاسخگوی هزینه های آخرسال خود باشد. البته این فقط گمان است که از رفتارهای دولت در این ایام به نظر رسیده.

ارز مرجع به اندازه کافی وجود دارد

با این که در بازار و بانک مرکزی ارز دولتی به اندازه کافی وجود دارد و با استفاده از همین ارز موجود می توان نرخ ها را کنترل کرد اما بازهم می بینیم هیچ کاهشی در قیمت ها اتفاق نمی افتد. ممکن است دست دلالان در کار باشد و دلارهای دولتی به دست دلالان ارز می رسد و آنها نیز با سود خوبی دلارها را در بازار می فروشدند که دراین صورت بازهم دولت مقصر است که کنترل خوبی بر نحوه توزیع ارز ندارد.

اگر هم ارز دولتی به اندازه کافی وجود نداشته باشد نیز دولت باید پاسخگو باشد چرا که در وضعیت پیش رو باید ارز بیشتری وارد بازار شود تا تاثیر مناسبی بر قیمت ها بگذارد.

چهار یا شش نرخی شدن نرخ ارز

تا به حال گفته می شد ارز دو نرخی است اما الان کار از این حرفا گذشته و بحث بین چهار و شش نرخی شدن از است. در بازار رسمی ارز چهار نرخی است اما در بازار غیررسمی ارز شش نرخی شده است. این وضعیت جدیدی نیست. سال پیش نیز در پی چند نرخی شدن ارز گفته می شد بازار آرام خواهد شد اما چنین اتفاقی نی افتاد و ارز گران ماند.

نرخ ارز در دست برخی صرافی ها و دلالان

بانک مرکزی تنها نرخ ارز مبادلاتی یعنی همان ارز دولتی را در سایت خود منتشر می کند و کاری به دیگر ارزها ندارد. اما بازار اصلی دست برخی صرافی ها و کاسبان ارز است. هر روز صرافی ها قیمت های متنوعی در تابلوی خود نمایش می دهند که در این بازار آشفته به همین قیمت نیز فروش را انجام می دهند. قیمت کف بازار که دیگر هیچ. دلالان در کمبود ارز قیمت ها را به دلخواه زیاد می کنند تا سود بیشتری به جیبشان برسد. طوریکه بعضا دیده می شود ارز در بازار به طور فاحشی کاهش می یابد و بعضا نایاب می شود.

اما چیزی که در این سالها تغییر نکرده هشدار فعالان اقتصادی به دولت بوده. چرا که این فعالان می گویند نباید گذاشت نرخ ارز همپای نرخ تورم رشد داشته باشد و باید کاهش یابد. اگر بتوان بازار عرضه و تقاضا را کنترل کرد نرخ ارز نیز کنترل خواهد شد.