کاهش قیمت دلار با ورود دلارهای خانگی به بازار

کاهش قیمت دلار با ورود دلارهای خانگی به بازار


برخی از فعالان بازار ازر اذعان دارند ورود دلارهای خانگی به بازار ارز باعث کاهش نرخ دلار شده در حالی که اگر این دلارها وارد بازار نمی شود نرخ ارز از ۴۷۰۰ تومان هم گذشته بود. بیش از همه در این بازار دلالان از این وضعیت ناراحت بودند چرا که باعث کاهش سود آنها شده است. البته برای خریداران واقعی ارز و صرافی ها بهتر شد.

دلار های خانگی عامل کاهش مظنه دلار 

در وضعتی که قیمت دلار از چهار و هفتصد هزار تومان هم گذشته بود ناگهان با کاهش نرخ روبرو شد و بازار را تغییر داد. با شلوغ کاری دلالان و سودجویان قیمت ارز رو به افزایش بود در حالی که با ورود دلارهای خانگی و دلارهایی که در دست مردم بود وفور دلار در بازار زیاد شد و قیمت ها سرشکسته شدند. 

دلار بانکی کمک کار دلارهای خانگی برای کاهش قیمت ها

دلار بانکی نیز که در برخی صرافی ها توزیع می شد مزیدی بر علت شد و قیمت دلار را بیش از پیش کم کرد. توزیع دلار دولتی و ورود دلار های خانگی به بازار همچون آب سردی بر سر نرخ دلار بودند که پس از ورود قیمت آن را بسیار کم کردند.

لزوم کنترل بازار توسط بانک مرکزی، نه دلالان ارز

نظر صرافی ها بر این است که بانک مرکزی با توزیع قطره چکانی ارز تلاش زیادی برای کاهش تلاطم بازار انجام نداده و این دلار های خانگی بودند که قیمت ها را شکستند. در واقع به جای اینکه بانک مرکزی بازار را کنترل کند مردم با ورود خود به بازار آن را به کنترل گرفتند.

این وضعیت خوب نیست چرا که با کوچکترین تغییر از جانب دلالان و سرمایه داران کلان در بازار شاهد تغییرات فاحش قیمت دلار خواهیم بود. کنترل بازار به هیچ وجه نباید در دست اشخاص و یا گروه های داخل بازار باشد. بانک مرکزی باید با توزیع مناسب دلار دولتی بازار را مدیریت کند.

صف طولانی دریافت ارز دولتی در بازار

صف طولانی مقابل صرافی های منتخب برای دریافت دلار دولتی همچنان طولانی باقی مانده است. این صف های تولانی هشداری برای بانک مرکزی است چرا که به معنی عدم توزیع مناسب ارز در بازار است. علاوه بر اینکه حجم ارز توزیعی نیز کم است و باید بیشتر شود.

حضور دلالان در صف دریافت ارز دولتی

قطعا تعدادی از دلال ها نیز در این بازار شلوغ سودجویی می کنند. هستند دلالانی که در این صف های طولانی دریافت دلار دولتی منتظر دریافت دلار ایستاده اند و با دریافت آن به بازار سیاه خود رفته و آن را با قیمت بیشتر می فروشند.

این روزها برای دلار و مظنه دلار روزهای تعیین کننده ای است. چرا که در آخر هر سال مظنه دلار بالا می رود و در سال بعد اندکی پایین. امسال نیز باید دید این افزایش قیمت تا چه حد خواهد بود و در سال جدید چه مقدار نزول خواهد داشت.