آشنایی با ین ژاپن، سومین پول رایج دنیا

آشنایی با ین ژاپن، سومین پول رایج دنیا


سومین پول بین المللی که بعد از دلار و یورو ین است. ین پول کشور ژاپن است که به واسطه اقتصاد پویای ژاپن اعتبار آن در دنیا زیاد شده به طوری که سومین پول معتبر جهان شناخته می شود. واحد پول کشور ژاپن ین است و برخی دیگر از کشورهای همسایه ژاپن نیز به خاطر اعتبار این واحد پولی از آن استفاده می کنند.

پیشینه ین ژاپن

در قرن نوزده میلادی یکی از رهبران ژاپن خواهان یک پارچه سازی سکه های این کشور شد و با تلاش فراوان واحد پولی ین را ایجاد کرد. با به تصویب رسیدن واحد پولی در این کشور سکه های طلا و نقره کنار رفت و ین جایگزین آنها شد. بعد از مدتی اسکناس های ین ژاپن تولید شد و در دسترس مردم و معامله گران قرار گرفت. ین ژاپن مرتبط به طلا است. یعنی ارزش آن با ارزش طلا تغییر می کند.

نسبت ین ژاپن به دلار آمریکا

در معاملات بین المللی ین را با علامت ¥ نمایش می دهند و این حاکی از حضور ین ژاپن در معاملات بین المللی است. در حال حاضر هر ین ژاپن ۱۲۰ بار کم ارزش تر از دلار آمریکا است. یعنی صد و بیست ین ژاپن برابر با یک دلار آمریکا ارزش دارد. با اینکه ین سومین پول با ارزش دنیا است اما بازهم ارزش آن بسیار کمتر از دلار می باشد.

ارزش ین ژاپن وابسته به ارزش طلا

با افزایش ارزش طلا در آن زمان ین نیز ارزش خوبی پیدا کرد و با حمایت های دولت ژاپن از اقتصاد داخلی و صادرات توانست اقتصاد پویا و قدرتمندی برای کشور خود ایجاد کند که به تبع آن ارزش پول این کشور نیز بالا رفت. 

رشد اقتصادی ژاپن و افزایش ارزش ین

اقتصاد تولید محور ژاپن و صادرات بسیار زیاد این کشور باعث شد در اندک مدتی ژاپن به قطب اقتصادی منطقه خود تبدیل شود و ارزش ین در زمان کوتاهی رشد خوبی پیدا کند. برخی معتقدند حمایت های دولت ژاپن باعث رشد اقتصادی این کشور شد. کاهش نرخ بهره ها، حمایت از تولیدات داخلی، حمایت از صادرات محصول کارهایی بود که دولت ژاپن برای افزایش رشد اقتصادی و افزایش ارزش پول ملی خود انجام داد.